Struktury wojewódzkie

logo solidarnej polski 640x0 rozmiar-niestandardowy

Statystyki

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

5260554
Dzisiaj
Wczoraj
Tydzień
Poprzedni tydzień
Miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkich
1519
1493
4976
2376283
71220
77279
5260554
Your IP: 3.235.101.50
2020-09-29 19:29


 b mieczyslaw golba

Takiej sytuacji, jaka panuje w sporcie z powodu epidemii koronawirusa nie przerabialiśmy chyba od czasów wybuchu II Wojny Światowej.

Mieczysław Golba: To prawda. Na pewno jest to przykre, że piłkarskie stadiony, hale sportowe czy inne obiekty świecą pustkami z powodu pandemii. Niestety, ale podjęte decyzje są jedyne słuszne, żeby zatrzymać rozwijającego się wirusa. Mamy tylko nadzieję, że na nasze boiska – prędzej czy później – wróci sportowa rywalizacja.  

Kluby piłkarskie szczególnie, te z niższych szczebli rozgrywek nawet nie zdążyły rozpocząć rundy rewanżowej. Polski Związek Piłki Nożnej początkowo zawiesił ligi do 29 marca. Czy jest w ogóle możliwe, że na początku kwietnia piłkarze wybiegną na boiska?

M.G.: Niestety, patrząc na to co się dzieje nie będzie to możliwe. W ubiegły piątek Departament Rozgrywek Krajowych PZPN podjął decyzję o przesunięciu terminu zawieszenia rozgrywek o kolejny miesiąc, do 26 kwietnia br., aczkolwiek gdyby sytuacja się zmieniła wówczas termin ten zostanie skrócony.

Pana zdaniem kiedy więc realnie piłkarze będą mogli zagrać?

Moim zdaniem najwcześniej, w co głęboko wierzymy, wrócą do walki o punkty w maju. Bardzo chcielibyśmy, żeby tak było. Jeśli udałoby się wznowić rozgrywki wówczas będziemy zabiegać, żeby wydłużyć sezon do końca lipca, tak by „gdzieś zmieścić” nierozegrane mecze.

A czy Podkarpacka centrala piłki nożnej oraz okręgowy związek piłki nożnej mają przygotowane rozwiązania na wypadek, gdyby jednak rozgrywek nie udało się dokończyć.

Wstępne plany zawsze jakieś muszą być daleko w głowie, natomiast jeszcze za wcześnie by o takich decyzjach mówić. Tak naprawdę będziemy również śledzić jakie kroki podejmie PZPN i wówczas my, jako prezesi związków wojewódzkich podejmiemy stosowne decyzje. Na pewno takie decyzje wymagają głębszych przemyśleń i dłuższej analizy. Nie chcemy podejmować, żadnych pochopnych ruchów.

Jak wyglądałaby kwestia awansów i spadków, gdyby ligi nie wystartowały?

Jest dwie możliwości, pierwsza to zakończyć sezon rozgrywkowy na tych już rozegranych meczach i podliczyć tabele według zdobytych punktów, a drugi to powtórzenie sezonu piłkarskiego od nowa.

Czy w przypadku kolejnych przesunięć terminu wznowienia rozgrywek, jest przewidywany czas na przygotowanie zawodników do gry? Treningi przecież się nie odbywają.

Z pewnością, jeżeli będzie podjęta decyzja, że zespoły wracają do rywalizacji kluby otrzymają taką informację odpowiednio wcześniej, bowiem mamy świadomość tego, że również dzięki naszym prośbom, większość o ile nie wszyscy zawiesiły treningi. Potrzeba będzie więc tygodnia, dwóch, by wrócić na właściwe tory.

Jakie będą obowiązywać terminarze, Zupełnie nowe, czy też te już zaplanowane z uwzględnieniem meczy zaległych?

Tak naprawdę z odpowiedzią na te pytania musimy jeszcze poczekać, bowiem nie do końca wiadomo ile kolejek w poszczególnych ligach się nie odbędzie. Do każdych rozgrywek należy podejść indywidualnie. Trzeba pamiętać, że czwarta liga rozegrała jedną, wiosenną kolejkę, podczas gdy w niższych ligach nie udało się wznowić rozgrywek. Jedno jest pewne żeby podsumować sezon każda drużyna musi mieć tyle samo rozegranych meczy.

Co w przypadku wydłużenia sezonu np. do końca czerwca. Czy kolejny rozpocznie się później, tak aby zawodnicy mieli czas urlopów, czas wolny i czas na przygotowanie do nowego sezonu?

Z pewnością, jeżeli ten sezon zostanie wydłużony, będziemy chcieli wnioskować również o możliwość późniejszego startu kolejnych rozgrywek. Będziemy podejmować stosowne uchwały, choćby wydłużenia sezonu dla zawodników wolnych itd. Należy również podkreślić, że w niektórych przypadkach nie wszystko od nas zależy bowiem musimy respektować uchwały i zarządzenia wyższego szczebla, a więc uchwały PZPN oraz przepisy UEFA/FIFA.

Czy kluby piłkarskie z naszego regionu, zgłaszają jakiekolwiek problemy związane z epidemią? Czy ta sytuacja może mieć wpływ na ich dalsze funkcjonowanie? Czy Związek jest przygotowany na ewentualną pomoc?

Na tą chwilę nie było takich przypadków. Na pewno sytuacja z koronawirusem odbije się na klubach sportowych, podobnie jak na innych dziedzinach naszego życia. Warto dodać, że również Związek początkiem roku stracił sporo pieniędzy z powodu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego ponadto przymierzamy się do zakupu siedziby więc musimy rozsądnie gospodarować środkami.

Jak Pan skomentuje decyzję o odwołaniu Euro 2020. Czy zmiana terminu takiej imprezy może mieć wpływ na reprezentacje Polski?

Decyzja wydaje się być słuszna, bo właściwie w całej Europie rozgrywki są wstrzymane, więc chociażby trudno byłoby wyłonić drużyny z baraży. Na pewno niebyła to łatwa decyzja bowiem wiadomo jak potężnym przedsięwzięciem jest organizacja takiego wydarzenia. Jeśli chodzi o wpływ na naszą drużynę narodową, to na pewno sztab szkoleniowy naszej reprezentacji musi na nowo opracować harmonogram przygotowań, przeanalizować również skład personalny, dostosować sparingpartnerów – jest sporo spraw do załatwienia związanych z przesunięciem Euro. Mamy tylko nadzieje, że czerwcowe mecze dojdą do skutku, a gra reprezentacji wynagrodzi utracony czas bez futbolu kompletowi publiczności na trybunach.

0
0
0
s2sdefault

Biuletyn

III płyta

Płyta "Pozytywni"

IMG 8344

Płyta G7

PPHU "GOLBALUX"

Logo Fabryka Domów 2018 2

Podkarpacki ZPN

logo zpn

PZPN - Łączy nas piłka

photo 454545

Podkarpacki ZPN

biuletyn 1 2017